Handheld Nautiz X1

Категорија: Windows

Handheld Nautiz X1 совршено спојува паметен телефон и робусен рачен компјутер. Ги надминува сите граници на големина, издржливост и доверливост за на тренеските професионалци и на занесениците кои сакаат да работат на отворено да им им ја понуди проверената робусност на рачните компјутери Nautiz uво вистински паметен телефон кој работи со оперативните системи Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) или Windows Embedded Handheld 6.5.

Со Nautiz X1 не мора да бирате меѓу доверливост и тенок дизајн. Со малата димензија и тежина од само 180 грама (6,3 унци) спаѓа во класа со останатите популарни паметни телефони, но истовремено нуди робусност со која не може да се спореди ниту еден уред наменет за потрошувачи. Направен за најзахтевни услови за работа или игра, Nautiz X1 го задоволува строгиот воен страндард MIL-STD-810G со кој се мери заштита од влага, вибрации, паѓање и екстремни температури, а неговото ниво на заштита IP67 го прави целосно водонепропуштлив и непристапен за прашина и песок.

Спецификации

Перформанси

 • Процесор: двојадрен Texas Instruments OMAP 4430 1 GHz
 • Меморија/диск: 1 GB RAM/4 GB flash
 • Можност за проширување на меморијата: MicroSD, SDHC
 • Оперативен систем: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) или Windows Embedded Handheld 6.5
 • Екран: 4-инчен WVGA, 800 x 480 пиксели, капацитивен, чувствителен на допир, читлив и на дневна светлина, Corning Gorilla Glass
 • Батерија: стандардна - Li-Ion 1530 mAh, опција - Li-Ion 3060 mAh
 • Навигација: вграден u-blox GPS, WAAS/EGNOS/MSAS-поддржано, G-сензор, E-компас
 • Фотоапарат: 5-мегапиксели со автоматско изострување и LED светло

Комуникација

 • Micro USB 2.0 OTG
 • Конектор за подлога: 5-пински USB конектор
 • Звучна комуникација: звучник, микрофон, влез за слушалки, вибрации
 • Bluetooth Class 2
 • Мобилен WWAN: GSM/GPRS/EDGE, UMTS/HSPA+ или CDMA E-DO Rev. A (800 MHz, 1900 MHz)
 • Безжичен LAN: вграден 802.11b/g поддржува WEP, WPA, WPA2

Физички карактеристики

 • Димензии: 125 mm (4,9 инчи) x 65 mm (2,6 инчи) x 15 mm (0,6 инчи)
 • Тежина: 180 g (6,3 унци)

Корисничко окружување

 • Температура на чување: од -30°C (-22°F) до 60°C (140°F), MIL-STD-810G, постапка 501.5, процедура I, MIL-STD 810G, постапка 502.5, процедури I и III
 • Работна температура: од -20°C (-4°F) до 60°C (140°F), MIL-STD-810G, постапка 501.5, процедура II, MIL-STD 810G, постапка 502.5, процедура II
 • Отпорност на влага: MIL-STD-810G, постапка 507.5
 • Отпорност на паѓање: 26 паѓања од 1,22 m (4 стапки), MIL-STD-810G, постапка 516.6, процедура IV
 • Отпорност на вибрации: MIL-STD-810G, постапка 514.6, процедури I и II
 • Отпорност на песок и прашина: IP67, MIL-STD-810G
 • Отпорност на вода: IP67, MIL-STD-810G
 • Отпорност на висина: 4572 m (15.000 стапки) при 23°C (73,4°F)

Брошури и поддршка

Категорија: Windows